Gombás receptek:
EHETŐ GOMBÁK:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Ehet%C5%91_gomb%C3%A1k
Most tessék menni a piacra és az erdőbe, ínséges nyarak után most végre nem lehet panaszkodni, bőségesen terem a hegyekben az erdei gomba. A piacon leginkább vargányával és sárga rókagombával találkozhatunk most, bár kisebb mennyiségben a különféle tinóruk és a trombitagomba is képviseltetik magukat. Az erdőben természetesen bővebb a választék.
Ha ennyi a gomba, ilyenkor még az is megesik, hogy marad a rókagombapörköltből, bár a töltött gombás palacsinták annyira finomak, hogy még kifejezetten erre a célra is megéri elkészíti a pörköltet. Nálunk, hála kedves gombásztársainknak, ráadásul bográcsos volt a maradék, így az álhortobágyi palacsinta füstös ízével még a szokásosnál is finomabb lett.
Pontos recept nincs, a tapasztalatok szerint fejenként két palacsinta elég szokott lenni.
A rókagombapörköltet kevés tejföllel összekeverjük, hogy jól kenhető állagú masszát kapjunk. A palacsintákat megtöltjük, feltekerjük, és kizsírozott sütőedénybe tesszük. Egy jó nagy adag tejfölt összekeverünk 1 vagy 2 tojással, sok apróra vágott petrezselyemmel, és elsimítjuk a palacsinták tetején. Forró sütőben eleinte letakarva, majd fólia nélkül addig sütjük, míg kicsit megpirul a teteje. Egy-két pohár könnyebb vörösbor, pl. ha jobbféle kadarkához jutunk, nem árthat meg mellé.
http://www.netgombasz.hu/receptvilag/a%20la%20carte/gombasalata.html
Ha minden igaz, csapadékos időnek nézünk elébe, és a nagy hőség után újra kedvez az időjárás a gombáknak. Ez a papucs még az előző vargányahullámban készült, és bár nem olyan gyors, mint az előző levelestészta alapú lepények, érdemes kipróbálni. A vastagabbra szelt vargányaszeletek jól kiadják ízüket a joghurtos kelt tésztán. Persze nem csak papucsalakúra lehet formázni, engem a török pide ihletett meg.
Hozzávalók:
a tésztához:
22 dkg liszt
1 tk szárított élesztő
1 ek olívaolaj
1/2 tk só
1,5 dl langyos víz a tetejére:
6 ek sűrű török joghurt
1-3 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
15-20 dkg vargánya
só
bors
4 ek olívaolaj
A tésztához valókat összegyúrjuk, néhány percig dagasztjuk, majd letakarva 1 óra alatt a duplájára kelesztjük.
A fokhagymát felaprítjuk, a vargányát felszeleteljük.
A megkelt tésztát kétfelé vesszük, és két hosszúkás, kb. 8 cm széles, 6-8 mm vastag "papucsot" formázunk belőle. Megkenjük a joghurttal, megszórjuk a fokhagymával, elrendezzük rajta a vargányaszeleteket, végül sózzuk, borsozzuk, és meglocsoljuk az olívaolajjal.
Előremelegített sütőben 200 fokon addig sütjük, míg a széle picit pirulni kezd, vigyázzunk, ne süssük túl.
A gyorsan elkészíthető ételek közé tartozik ez a recept is, kiváló arra, hogy fenntartsa az ember lelkesedését, amíg a többi szedett gombát pucolja, feldolgozza, és a tartósítás módjain morfondíroz. Reméljük, lesz még ilyenben részünk idén, az ország nagyrészén a forróság már sajnos végett vetett a legutóbbi vargányahullámnak.
Szerencsés, ha épp van otthon a hűtőben félkész levelestészta, akkor még a kiolvadásra sem kell várni.
A vagágányát megpucoljuk, szeletekre vágjuk. A levelestésztát a tepsire terítjük, sűrű török joghurttal megkenjük (a lecsepegtetett sima is jó természetesen, csak akkor jelentősen megnő az elkészítési idő), és szépen elrendezzük rajta a gombaszeleteket. Megsózzuk, rámorzsoljuk a friss (lehetőleg vadon termett) kakukkfüvet, és forró sütőben 20 perc alatt készre sütjük. Kisebb adagokban előételként, vagy nagyobb adagban salátával főételként fogyasztjuk, bár egy kiadós gombászás után nem biztos, hogy hosszú időre jól lakunk vele.
Hétvégén végre kijutottunk vargányázni. Bár sok eső volt, dömping nincsen, menni kell a zsákmány után. Nyári és bronzos vargányát szedtünk, sajnos ebben a nyár eleji időszakban magas a kukacosok aránya. A legszebb darabok kerülnek a friss ételbe, a még használhatóakat szárítom. Délutánonként, zárás előtt a piacokon elég jó áron lehet már vargányát venni Budapesten is, válogassunk bátran, hátha sikerül elkerülni a kukacosokat. A méret nem garancia, az egész pici gombában is nyüzsögnek olykor, próbáljunk minél jobb kinézetű, minél keményebb darabokat keresni.
Hozzávalók (2 személyre)
25 dkg spagetti
20-25 dkg vargánya
1 ek vaj
3 ek csirkealaplé
1,5 dl tejszín
4-5 zsályalevél apróra vágva + 10-12 egészben a tálaláshoz
3-4 dkg grana padano
só
bors
kevés olívaolaj a sütéshez
A spagettit sós vízben megfőzzük.
A vargányát megtisztítjuk, vékony szeletekre vágjuk, és egy evőkanál vajon a csirkealaplével és az apróra vágott zsályával 8 percig pároljuk. Hozzáöntjük a tejszínt, sózzuk, borsozzuk, egyszer felforraljuk.
A sajtból vékony forgácsokat vágunk.
Egy pici lábosban felforrósítjuk az olívaolajat. Beledobjuk a zsályaleveleket, egyszer megfordítva fél percig sütjük. Papírra szedjük.
A tányéron elrendezzük a spagettit, rámerjük a gombamártást, a tetejét grana padanóval és a sült zsályalevelekkel meghintjük. Azonnal tálaljuk.
Végre jöjjön egy recept is. A gombatermés továbbra is bőséges, kár, hogy ritkán jutunk ki az erdőbe. Pedig érdemes kihasználni ezt az őszt, ki tudja, mikor lesz újra ennyiféle és ilyen mennyiségű gomba, lehet, hogy éveket kell várni. Nagy a fajgazdagság, ritka és gyakori közkedvelt fajok bőségesen teremnek, így a vargánya és tinórufélék is. És ami külön előnye az időszaknak, sokkal kevesebb a kukacos most, mint nyáron. A királyvargányát állaga miatt nagyon kedvelem, de sajnos nem csak én, a kukacok is, sokszor alig akad belőle fogyasztható állapotú. Ma viszont gyönyörű, egészséges példány került a kosárba, nem is volt kétséges, hogy az utolsó idei sült cukkinivirág töltelékeként fogja végezni. Királytinorú híján vargányával is nagyon finom ez az étel, vagy ha van rá lehetőség, használjuk vegyesen.
Hozzávalók (25 darabhoz):
25 cukkinivirág
fél doboz (12,5 dkg) rikotta
12 dkg királytinóru vagy vargánya, vagy a kétféle gomba vegyesen
1 ek vaj
só
frissen őrölt feketebors
fél csokor petrezselyem, apróra vágva
10 dkg liszt
szódavíz
olaj a mélysütéshez
A gombát megtiszítjuk, és fél centiméteres kockákra vágjuk. A vajat megolvasztjuk egy serpenyőben, hozzáadjuk a gombát, és folyamatosan kevergetve 5 perc alatt kissé megpirítjuk, hűlni hagyjuk. Összekeverjük a rikottával és a petrezselyemmel, sózzuk, borsozzuk.
A virágokat egy kiskanál segítségével megtöltjük a gombás masszával.
A lisztet összekeverjük annyi szódavízzel, hogy a szokásosnál sűrűbb palacsintát kapjunk. Nem kell túlkeverni, nem baj, ha kicsit csomós marad.
Egy lábosban felforrósítjuk az olajat. A töltött cukkinivirágokat megforgatjuk a tésztában, és néhány perc alatt, éppen csak hogy egy kis színt kapjon, megsütjük az olajban.
-------------------------------------------------------------------------------------------
ERDÉLYI GOMBÁS RECEPTEK
A Marosvásárhelyen élő szobrászművész, Kolozsvári Puskás Sándor Varázspálcám fakanál című receptgyűjteményének egyik fejezete a gombákkal, azok elkészítésével, tartósításával foglalkozik. Ebből szemelgettünk.
Hozzávalók (6 személyre): 60 dkg csiperke (kb. 12 darab), 20 dkg sonka, 1 fej hagyma, 2 közepes krumpli, 10-15 dkg vaj vagy majorságzsír, 1 mk. törött bors, 1 csokor petrezselyem, 2 tojás, 2-3 dl tejföl, só, 1 db zsúr- vagy rozsvekni.
Elkészítés: Legalább 5-6 cm átmérőjű gombákat válasszunk. Készíthetjük gyűjtött erdei gombából is (mezei vagy erdei csiperkéből, galambgombából, lila pereszkéből, szürke tölcsérgombából). A szárakat kicsavarjuk, apróra vágjuk, a gombafejeket nem nyúzzuk le, mert sok értékes ízanyagtól fosztjuk meg magunkat, csak jól megmossuk. A hagymát apróra vágjuk, és üvegesre pároljuk, a gombaszárakat beletesszük, és addig sütjük, ameddig a leve elpárolog, sózzuk, borsozzuk és lehűtjük. A sonkát ledaráljuk, vagy apró kockákra vágjuk, a krumplikat megfőzzük és hámozás után villával megtörtjük.
A petrezselyem zöldjét felaprítjuk, és a tojásokkal összegyúrjuk, az egészet sózzuk. Ezzel a töltelékkel megtöltjük a gombafejeket jó magasra. Egy nagyobb tepsit zsíradékkal kikenünk. A veknit vékony szeletekre vágjuk, tejföllel megkenjük. Mindegyik szeletre egy töltött gombát helyezünk, tejfölözzük a tetejüket is. Előmelegített sütőbe tesszük és közepes hőméréskelten kb. fél órát sütjük. Közben még tejfölözhetjük. Forrón tálaljuk. A tálalásnál még egy kiskanál tejfölt teszünk a töltelék tetejére, és friss, apróra vágott petrezselymet szórunk rá. Félszáraz Küküllő menti leányka jól illik hozzá, vagy világos sör.
Hozzávalók: 0,5 kg gömbfejű gomba (fiatal gombák: csiperke, őzláb, piruló galóca stb.), 30 dkg velő, liszt, tojás, prézli a bundázáshoz, olaj a sütéshez.
Elkészítés: A gombát megmossuk ( a csiperkének nem húzzuk le a bőrét, - ez régi, rossz szokás - , mert a bőre igen hasznos anyagokat tartalmaz), a szárakat kitörjük, szikkasztjuk, és ha kihűlt, az elkészített velővel a gombafejek felét púposra megtöltjük, a másik felét ráborítjuk. A tojásokat felverjük és a liszttel, sóval habarást készítünk. A megtöltött gombafejeket belemártjuk, majd prézlibe forgatjuk, és bő, forró zsiradékban pirosra sütjük. A panírozott, töltött gomba kitűnő előétel vagy vacsora, tartármártással, cukros salátával.
Hozzávalók: liszt, tojás, sör, bors, só.
Elkészítés: A tojásokat szétválasztjuk a sárgájától, a lisztből sörrel palacsintatésztát keverünk, sózzuk, borsózzuk. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és a tésztába keverjük. A gombát ebbe a masszába forgatjuk, és forró olajban rózsaszínűre sütjük. Finom, habkönnyű, ízletes szeleteket kapunk. Sört ajánlok utána, de a bor is kiválóan csúszik rá.
A gombát begyűjtés után nem szabad felvágni, megmosni, hanem úgy, ahogy leszedtük, földesen, durva sóval, rétegesen tegyük üvegbe. A következő alkalommal szedett gombát ismét rárakhatjuk. Nem kell lekötni sem, csak papírral vagy tányérkával lefedni. Használat előtt jól mossuk meg, pucoljuk, áztassuk ki, ameddig megfelelően sós lesz. Ekkor úgy készíthetjük el, mintha aznap szedtük volna.
Hozzávalók: A legalkalmasabb savanyúságnak való gombafajok: a rizike (fenyőalja), májgomba, szürke tölcsérgomba, lila pereszke, laskagomba, sárga gereben, gyűrűs tuskógomba, csiperkefélék. A termesztett gombák is alkalmasak. 2 dl alma- vagy borecet, 6 dl víz, babérlevél, 1-2 fej hagyma (el is maradhat), 1 kk. Bors, 1 kk. mustármag, 1 ek. Cukor, 25 dkg só, 1 mk. nátrium-benzoát.
Elkészítés: A gombákat mosás után szeleteljük, a szárakat hosszában. Zománcos edénybe tesszük, és annyi vizet töltünk rá, amennyi elfedi, sózzuk. Főzzük 10 percig, majd leszűrjük. A hagymát szálára vágjuk, a borsszemeket durvára törjük. A gombát a hagymával rétegesen tesszük a fűszerekkel az üvegekbe. Az ecetes vizet a cukorral felfőzzük (nem sózzuk). A tartósítót beletesszük, és a gombára öntjük. Nem zárjuk le csak 4-5 óra múlva, mert a gomba a levet felszívja, pótolni kell. Ha már több levet nem vesz fel, lezárjuk. Vízben, törlők közt dunsztoljuk, lassú tűzön 40-45 percet. A tüzet leoltjuk, az üvegeket a vízben hagyjuk kihűlni. Hűvös, száraz kamrában tároljuk. Egy hónap múlva fogyasztható.
----------------------------------------------------------------------------