-Hozzávalók:
Melegítjük, barnítjuk, aztán kihűtjük. A cukrot égetjük, s felengedjük egy kanál meleg vízzel, hozzáadjuk a rozslisztet, a tojást, a szódabikarbonát és a hamuzsírt. Összekeverjük a mézzel és annyi liszttel, amennyit felvesz. Lassan sütjük.
-Hozzávalók:
-Elkészítés: Az élesztőt kevés tejjel és kevés cukorral kikeverjük, a rámát olvasszuk fel, az élesztőt öntsük a liszt közepébe, szórjunk rá kevés lisztet és hagyjuk megkelni. Rakjuk közzé a többi hozzávalót, cukor, tojás sárgája, só és gyúrjunk egy lágy tésztát. 1 órát pihentessük, majd nyújtsuk ki vékonyra. Vágjunk 1-1 cm-es csíkokat és kössük laza masnikra, forró olajban süssük ki, ha kész, porcukorral hintsük meg.
-Tipp: Többfajta formájú fánkot is készíthetünk. Vágjunk kb 3 cm széles 8-10 cm hosszú téglalapokat, a közepén hosszában vágjunk egy metszést, és húzzuk át a lyukon az egyik végét, így "forgács" formát kapunk (forgácsfánknak is hívják a csörögét).
Egy másik megoldás, ha négyzeteket vágunk és a sarkokból a négyzet közepe felé bemetszéseket csinálunk. Minden sarokból 1-1 csücsköt a négyzet közepéhez hajtunk, és így szélforgóhoz hasonló alakzatot kapunk. A vágáshoz használhatunk kés helyett hullámos derelyevágót azzal még látványosabb formát kapunk.
14-Csöröge
-Hozzávalók: 1 olcsóbbhoz:
2.drágábbhoz:
A csöröge fánk elkészítése sokkal egyszerűbb, különösebb tudást nem igényel. Összegyúrunk lisztet, tojást, ( vagy csak sárgáját ) egy kávéskanál porcukrot, egy kevés tejfelt, csipet sót, esetleg rumot, de van aki fehérborral készíti. Ha kevés tojást adunk hozzá, beledolgozunk egy diónyi margarint is. A tésztát csak fél óráig pihentetjük ( nem kelesztjük, tehát nem kell különösebben vigyázni a hőfokra ), majd nagy diónyi gombócokat formázunk belőle, egyenként kerek lappá nyújtjuk. Derelyemetszővel, vagy ha nincs, éles késsel, ujjnyi közökben, párhuzamosan úgy vágjuk be a tészta közepét, hogy a széle egyben maradjon, majd ezek közül minden másodikat fakanállal vagy ujjunkkal felemeljük, és egymáson áthúzzuk, amiből borzas formát kap a nyers tészta. Bő, forró olajban mindkét felüket szép rózsaszínűre sütjük, és itatóspapíron lecsepegtetve, porcukorral meghintve, forró (rumos) barackízzel tálaljuk. Íme, két csöröge —egy olcsó és egy drágább .
-Hozzávalók (kb. 25 darabhoz)
a töltelékhez:
Elkészítése: A lisztet a tojásokkal, az olajjal, a tejföllel és egy kevés sóval összegyúrjuk, majd fóliába csomagolva fél órán át hideg helyen pihentetjük. Ezalatt a fölaprított vöröshagymát az olajon üvegesre pirítjuk. A lereszelt és kinyomkodott káposztát hozzáadjuk és folyamatosan kevergetve puhára pároljuk. A tűzről levéve sóval, őrölt borssal ízesítjük, majd az apróra vágott füstölt húst is beleforgatjuk. A tésztát két cipóba osztjuk. belisztezett deszkán egyenként 2-3 milliméter vastagra nyújtjuk és a káposztát elsimítjuk rajta. Széleit tojással megkenjük és mint a bejglit, szorosan fölcsavarjuk, végül másfél centi vastag szeletekre vágjuk. Egy serpenyőben 2 evőkanálnyi. egy másikban másfél ujjnyi olajat forrósítunk. A káposztás tekercseket előbb az első serpenyőbe rakjuk úgy, hogy ahol a hajtás van, azon a felén süljön meg. 1-2 percnyi sütés után két villa segítségével a másik serpenyőbe átemeljük, és bő, forró olajban, fedő alatt a másik oldalát is aranysárgára sütjük. Lecsöpögtetjük és azon forrón kínáljuk.
-Hozzávalók:
Elkészítés: A tejben elkeverjük az élesztőt és felfuttatjuk. A lisztet és a margarint összemorzsoljuk, majd hozzáadjuk a főtt burgonyát, 1 tojást, a sót és a felfuttatott élesztőt. Jól összedolgozzuk és 30 percig pihentetjük. Ezután vékonyra nyújtjuk és kiszaggatjuk . Amíg kel, elkészítjük a tölteléket: a sprotnit összekeverjük a másik tojással, a fűszerekkel, a zúzott fokhagymával, a citrom levével és héjával, majd egy-egy tésztadarab közepére teszünk egy kevés tölteléket. A tésztát félbehajtjuk, széleit összenyomkodjuk, lisztben, tojásban és zsemlemorzsában megforgatjuk. 180 C°-os olajba tesszük és megsütjük (7-8 perc). Salátával önálló étel, vagy ünnepi menüben különleges köret. Készítése kissé hosszadalmas, de az íze nagyon finom.
Elkészítési idő: 30 perc
-Hozzávalók:
Az élesztőből kevés cukorral és liszttel kovászt készítünk. Gyúródeszka közepére öntjük a lisztet, közepébe a kovászt, rászórjuk a cukrot, a tojássárgákat, majd felöntjük annyi langyos tejjel, hogy finom kalácstésztát kapjunk. Fakanállal jó hólyagosra verjük, még néhány kanál olvasztott vajat adagolunk bele, és addig folytatjuk e műveletet, míg a tészta a kanálról elválik. Fedjük le és kelesszük. A gyúródeszkát lisztezzük be, borítsuk rá a megkelt tésztát, nyújtsuk ki vastagra, 1,5 cm széles csíkokat vágjunk belőle. A sütőhengert kenjük be olvasztott vajjal, majd a csíkokat sodorjuk rá és kissé nyomkodjuk meg, nehogy letekeredjék. Kemencében, grillezőben sütjük ki, közben állandóan locsolgatjuk vajjal. Ha félig kész, porcukorba, vagy cukrozott, darált dióba hempergetjük, újra locsoljuk meg vajjal és forgassuk addig, míg elkészül.
1723-ban már kürtőkalács néven rögzítette egy magyar nyelvű írás.
Ezt a rendkívül kedvelt tésztát megfelelő eszközökkel, parázs fölött süthetjük.
Sok helyen van szabad sütési lehetőség, ahol nemcsak húst, hanem a kürtőskalácsot is elkészíthetjük. A kürtőskalácssütő egy kb. 10 cm átmérőjű és 35 cm hosszú fahenger, amelynek közepén áthalad egy vékony vasrúd, egyik végén egy 10 cm hosszú támasztó-, a másikon egy 60 cm hosszú forgatóvas van. A tűz két szélére téglákat állítunk, ezekre helyezzük a forgatóvasat.
-Hozzávalók: 1 kg liszt, 1 egész tojás és 3 tojássárgája, 5 evőkanál porcukor, 10 dkg vaj, 3 dkg élesztő, 8 dl tej, pici só. Beszóráshoz 15 dkg cukor, 10 dkg vágott dió, kenéshez 15 dkg vaj.
Az anyagokból nagyon jól kidolgozott kelt tésztát készítünk, a megszokottnál keményebbet. Ruhával letakarva 1 óráig kelesztjük. Ezalatt faparázzsal ellátjuk a tűzhelyet. A sütőfát bevajazzuk, és a szórásra való cukrot, diót előkészítjük.
A tésztából, kb. 15 dkg-os, adagot kiveszünk, lisztezett deszkán ujjnyi széles hengert sodrunk belőle, és megszakítás nélkül, csigavonalban, hézagosan a fára csavarjuk. Ujjunkkal lelapítjuk, és a sütőfát parázs fölé két téglára helyezve, állandó forgatás mellett nem túl gyorsan sütjük a tésztát. Ha már egyenletesen pirulni kezd, kenőtollal olvasztott vajat kenegetünk rá, és teaszűrőn keresztül porcukorral mindegyik oldalát beszórjuk. A cukor a további sütés folyamán megpirul és a tészta szép karamellbevonatot kap. A sütési idő kb. 10-15 perc. Ha a közepe erősen pirul, a parazsat a szélek felé húzzuk. Amikor már egyenletes világosbarnára sült, a sütőfát függőlegesen tartjuk, és deszkára lerázzuk a tésztát. Egyenesen álló kürtőt kapunk. Sütés után a sütőfát pár percig hűtjük, eközben a következő tésztát nyújtjuk.
Tetejét beszórhatjuk cukros dióval vagy mandulával is. Ez esetben a tésztát a hengeren sütés előtt tojásfehérjével megkenjük és cukros dióba forgatjuk. Sütés közben vajjal vagy zsírral gyakran locsoljuk. Lassabban sütjük, mint az előbbit, mert a dió hamar megbarnul. A sütéshez két személy kell, hogy a munka haladjon. Tálalása úgy történik, hogy a kürtőskalácsot hosszában éles késsel kettévágjuk, és kétujjnyi szeletekre daraboljuk, vagy egészben tesszük az asztalra és ott a csavarok mentén, a tésztát széttörjük. Frissen fogyasztva a legjobb.
· 2,5-3 csésze cukor,
· 3-4 evőkanál kakaópor,
· 1 dl tej,
· 1-2 tasak vaníliás cukor (5-10 g),
· 12,5 dkg sütőmargarin,
· mazsola, mogyoró, dió apróra felvágva - (tetszés szerint, de ezek nélkül is jó),
· kb 1,5 csésze liszt
Egy fazékba (1,5-2 literes) beleteszem a cukrot, kakaóport, vaníliás cukrot, rátöltöm a tejet. Összekeverem, majd felteszem főni, és főzöm 7-10 percig. Amikor sűrűsödni kezd a keverék, beleteszem a margarint (mazsolát, mogyorót...). Várok, amíg a margarin elolvad, leveszem a tűzről a fazekat, belekeverem a lisztet, majd beletöltöm az előzőleg margarinnal megkent tálcába (az általam használt: 25x29cm). Kb. fél óra alatt kihűl és ehető.
Ha a keveréket 4-5 perccel több ideig főzöm, karamellesebb lesz, és kevesebb liszt kell hozzá.